KDO


Magická formule zní jednoduše: najdi si dobrého učitele, nauč se od něj všechno, co můžeš, a pak to sám uveď do praxe. Štěstěna mi přála a mohl jsem se tak během cest po světě setkat s mnoha upřímnými a poctivými učiteli. Po několika letech studia, tápání, poučení a nového hledání jsem se rozhodl konečně opustit zbytky pohodlí a jistot. Téměř rok jsem žil v dobrém stylu indických putujících jógích, kéšinů a dávných (ale vždycky čerstvých!) mahásiddhů na ulicích a v lesích, abych měl dostatek času na vlastní praxi a studium starých textů. Přesvědčil jsem se - jako ostatně vždycky, když je k sobě člověk dostatečně upřímný -, že jsem ve skutečnosti nepochopil a neuskutečnil vůbec nic. Scio me nihil scire. Co by mohlo být v tomhle světě vůbec uskutečněno? Co chceme ještě víc pochopit? Trvalo dlouho, než mi došlo, že nejlepší služba učiteli a projev vděčnosti za jeho učení je, když člověk sám na sobě aktualizuje, co se naučil, a najde odvahu předat vlastní pochopení dál. Není na co čekat: cesta v tomto těle končí až smrtí a dokud jsme v těle, bude se stále co učit. Touha dojít až na konec poznání je nejbolestivější, i když nutnou, iluzí každého hledajícího.
Mou nejdůležitější inspirací je hlavní popularizátor jógy 20. století, jihoindický učitel a jógí Šrí Tirumalai Krišnamáčárja:
Z učení každého z těchto velikých učitelů 20. a 21. století jsme si odnesli něco z toho, co zakladatel naší linie Šrí T. Krišnamáčárja vyučoval. Náš přístup má ale nejblíže ke stylu, kterým své znalosti předávali a předávají Pattabhi K. Jois (zakladatel stylu, jemuž se dnes obvykle říká Ashtanga nebo Ashtanga Vinyasa Yoga) a Shrivatsa Ramaswami (který své učení nazývá Vinyasa Krama).


 // o tom, kde působím, se dozvíte tady

Komentáře